সংবিধানৰ 35A অনুচ্ছেদত কি আছে?

৩৫এ নং অনুচ্ছেদ

★ ১৯৫৪ চনত ৰাষ্ট্ৰপতিৰ আদেশৰ দ্বাৰা সংবিধানত জম্মু-কাশ্মীৰক বিশেষ ৰাজ্যৰ মৰ্যদা ৷

★ অনুচ্ছেদ ৩৫এ ৰ দ্বাৰা স্থানীয় নিবাসীৰ সুকীয়া পৰিচয় ৷

★ জম্মু-কাশ্মীৰৰ বাহিৰৰ লোকে স্থানীয় লোকৰ মাটি-সম্পত্তি কিনা-বেচা ক্ষেত্ৰত নাই কোনো অধিকাৰ ৷

★ জম্মু-কাশ্মীৰৰ বাহিৰৰ লোকে ইয়াৰ চৰকাৰী প্ৰশাসনত কোনোধৰণৰ চৰকাৰী চাকৰি কৰিব নোৱাৰিব ৷

35A অনুচ্ছেদৰ লগত জড়িত কিছু কথাঃ

☞ সংবিধানৰ ৩৫এ এনে এটা অনুচ্ছেদ য'ত জম্মু-কাশ্মীৰৰ বিধানসভাই নিজৰ ৰাজ্যবাসীক নিজৰ ৰাজ্যৰ স্থায়ী বাসিন্দাৰ সংজ্ঞা প্ৰদান কৰা ক্ষমতা লাভ কৰিছে ৷

☞ ১৯৫৪ চনৰ ১৪ মে'ত ৰাষ্ট্ৰপতি ড° ৰাজেন্দ্ৰ প্ৰসাদে তেওঁৰ এক আদেশানুসাৰে জম্মু-কাশ্মীৰৰ কাৰণে ৩৫এ অনুচ্ছেদ সংযোজন কৰে ৷ এই অধিকাৰ সংবিধানৰ ৩৭০ নং অনুচ্ছেদৰ দ্বাৰা জম্মু-কাশ্মীৰক প্ৰদান কৰা হ'য় ৷

☞ ১৯৫৬ চনত জম্মু-কাশ্মীৰৰ নিজা সংবিধান বনোৱা হ'য়, য'ত নিজা স্থায়ী নাগৰিকক এক সুকীয়া সংজ্ঞা প্ৰদান কৰিব পাৰে ৷

☞ জম্মু-কাশ্মীৰৰ নিজা সংবিধানে ১৯৫৪ চনৰ ১৪ মে' তাৰিখৰ আগত জম্মু-কাশ্মীৰত বসবাস কৰা ব্যক্তিকহে তাৰ স্থায়ী নাগৰিকত্ব প্ৰদান কৰিছে ৷

☞ ২০১৪ চনত এটা বে-চৰকাৰী সংস্থা(NGO)ই দেশৰ চুপ্ৰীম কৰ্টত এক আৰ্জি দাখিল কৰি ৩৫এ উঠাই লবলৈ আহ্বান জনায় ৷ ইয়াৰ পাছতে বিষয়টো চুপ্ৰীম কৰ্টত বিচাৰধীন হৈ পৰি আছে ৷